Kilka porad

Od ponad 20 lat podróżujemy samodzielnie i obserwujemy jak wiele się zmieniło na całym świecie, jak podróżowanie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze.

* Nie ma problemu z rezerwacją noclegów pół roku naprzód czy tych na ostatnią chwilę – jest sporo portali oferujących noclegi na całym świecie np. Booking.com, Agoda.com, Airbnb i jeszcze wiele innych.

*Nie ma większego problemu z porozumiewaniem się nawet jak nie znamy języka kraju który zwiedzamy – trzeba mieć tylko ze sobą telefon i skorzystać z tłumacza lub translatora (super funkcja!). Uwaga! Aby używać translatora Google kiedy nie ma dostępu do internetu odpowiednio wcześniej należy pobrać odpowiednie pakiety językowe !

*Nie zgubisz się nawet w dużym mieście  – tu też pomoże nam telefon i Google Maps. Aplikacja pokaże Ci dokładnie gdzie jesteś i w którą stronę masz iść do wyznaczonego przez ciebie celu.  Pamiętaj tylko aby pobrać na telefon mapy offline, tak aby działały kiedy nie ma internetu !       

*Całodzienne wycieczki lub parodniowe trekkingi możesz sobie organizować sam ale możesz też skorzystać z np. GetYourGuide – platformy, która oferuje najlepsze  atrakcje z całego świata, niezliczoną ilość wycieczek i wypraw z lokalnymi przewodnikami do ciekawych miejsc w kraju który chcesz zwiedzić lub już w nim jesteś ale chcesz jeszcze czegoś więcej. Do wszystkiego masz dostęp w ich aplikacji.

*Internet to potęga – tu możesz dużo wcześniej zarezerwować lub kupić różne bilety wstępu np. do muzeum, na różne wystawy, bilety na pociąg, autobus. Podróżując zauważyliśmy, że osoby mające bilety wstępu zakupione przez internet często wchodzą osobnym wejściem gdzie zazwyczaj nie ma tak długich kolejek jak w wejściu głównym. Dotyczy to głównie  znanych i obleganych obiektów.

*Nie musisz ze sobą zabierać niektórych artykułów, które zajmują drogocenne miejsce w bagażu i powiększają jego wagę(mam na myśli mydło, szampon, odżywka do włosów, pasta do zębów itp.) Gdziekolwiek pojedziecie wszędzie te artykuły są dostępne i są w podobnych cenach jak w Polsce Wyjątkiem jest Kuba! Tam jadąc zabierz wszystko co potrzebujesz, bo tam nie ma nic a jak jest to kosztuje majątek!

*Praktycznie zawsze i wszędzie masz kontakt telefoniczny z bliskimi. W niektórych krajach nie opłaca się uruchamiać roamingu w swoim telefonie, wystarczy wykupić kartę SIM danego kraju a za jaką kwotę sam decydujesz. Takie stanowiska z możliwością kupienia karty do telefonu są praktycznie na każdym lotnisku i w każdym większym mieście. O dziwo było nawet na lotnisku w Hawanie!

* Z dostępem do internetu też w tej chwili nie ma większego problemu. W każdym kraju są już miejsca gdzie internet jest ogólnodostępny. Ma go prawie  każdy hotel, restauracja, kawiarnia.

JAK PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO PODRÓŻY – INFORMACJE PODSTAWOWE DOTYCZĄCE KAŻDEGO WYJAZDU OBOJĘTNIE DO JAKIEGO KRAJU JEDZIEMY

*Sprawdzamy ważność paszportów ( w wielu krajach musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia przylotu). W podróżach po krajach Unii Europejskiej wystarczy ważny dowód osobisty.

*Sprawdzamy czy  potrzebna będzie wiza ( w niektórych krajach można wykupić ją bezpośrednio na lotnisku bez potrzeby składania papierów z prośbą o wizę w placówce ambasady)

*Sprawdzamy najświeższe informacje o ewentualnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach w Państwie które chcemy odwiedzić. Upewniamy się, że kraj jest bezpieczny. Można to zrobić np. na stronie MSZ z Informacjami dla Podróżnych, która opisuje główne zagrożenia każdego państwa.

* Sprawdzamy jakie obowiązują prawa i zasady ( pisane i niepisane) w danym kraju.

* Zapisujemy sobie adres i nr telefonu do polskiej ambasady w Państwie do którego się wybieramy oraz numery alarmowe jakie obowiązują w danym kraju

*Sprawdzamy na co jeszcze powinniśmy się zaszczepić ( niektóre szczepienia są raz na wiele lat, niektóre trzeba odnowić lub zaszczepić się po raz pierwszy). Zawsze idziemy do odpowiedniej placówki chorób tropikalnych , zamawiamy wizytę u lekarza który ustala na co powinniśmy się jeszcze zaszczepić. Każde szczepienie mamy zapisane w książeczce szczepień ( załóż ją sobie i nie zgub) .

*Sprawdzamy i uzupełniamy apteczkę podróżną w najważniejsze i skuteczne lekarstwa( trzydniowy antybiotyk, lek na biegunkę , lek na zaparcia, lek na przeziębienie, ból gardła, ból zęba itp.)

*Zawsze wykupujemy dobre ubezpieczenie podróżne. W podróży tej dalekiej i tej bliskiej wydarzyć  może się wszystko no i lata już nie te. Pamiętajmy też, że inny klimat to inna flora bakteryjna.

*Zaopatrzyliśmy się oboje w zegarki – smartwatch ( na rynku jest ich duży wybór w różnych cenach). Na takim zegarku sprawdzisz jakie masz tętno, ciśnienie, zmierzysz temperaturę ciała a krokomierz poda ilość zrobionych kroków. Bardzo przydatny gadżet dla ludzi w naszym wieku! Naprawdę sprawdził się!

*Drugi gadżet, który zawsze mamy w każdej podróży to mały składany scyzoryk, który czasem przydaje się nie tylko do obierania owoców.

*W każdą dalszą podróż zabieramy ze sobą porządny powerbank – nie pozwalamy dzięki niemu na rozładowanie naszych telefonów, bo nigdy nie wiadomo kiedy mogą być potrzebne!

*Często też zabieramy ze sobą w podróż latarkę. Małą ale o dobrej mocy, ważne aby była lekka, odporna na wodę, mróz, kurz – jest solidna i służy nam już przez wiele lat.

*Planujemy jakie miasta i miejsca chcemy zwiedzić w danym kraju i przygotowujemy wstępną trasę.

*Pobieramy na telefon mapy offline(tak by działały bez internetu) ale też przygotowujemy sobie własne papierowe mapy poszczególnych miast i zaznaczamy na nich miejsca które chcemy zobaczyć    (telefon to tylko sprzęt, który może ulec awarii, choćby z powodu upadku na kamienną podłogę – doświadczyliśmy tego na jednej z wypraw)

*Czytamy o miejscach, które chcemy odwiedzić aby odpowiednio się przygotować tj. w jakie obuwie się zaopatrzyć, jakie zabrać ubrania jakie nakrycie głowy, czy potrzebna będzie moskitiera, krem do opalania z wysokim filtrem, płyn na komary lub meszki itp. rzeczy. Przemyślany odpowiedni ubiór oraz porządny spray chroniący przed insektami to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa. Nowe buty kupuj z wyprzedzeniem , tak aby móc sprawdzić czy są wygodne, czy nie obcierają, czy chronią przed deszczem, wiatrem lub upałem.

*Pewne rzeczy planujemy z wyprzedzeniem np. kupno biletów lotniczych, niektóre noclegi, bilety do obleganych i atrakcyjnych miejsc lub muzeów ale też stawiamy na pewną spontaniczność, która ubarwia i urozmaica nasze podróże. Bilety lotnicze, potwierdzenia mamy w telefonach ale zawsze na wszelki wypadek zabieramy ze sobą te dokumenty w wersji papierowej też.

*W zależności od tego jaki rodzaj biletu kupiliśmy i jakimi liniami lotniczymi lecimy sprawdzamy jakie obowiązują wymiary bagażu podręcznego i głównego. W naszym przypadku są to odpowiednie plecaki( mamy mniejsze i większe). Walizek używamy jedynie gdy jedziemy na zwiedzanie tylko jednego miasta i okolic np. Paryż, Rzym, Barcelona, Londyn itp. Natomiast przy podróżach z przemieszczaniem się po całym kraju są to już plecaki. Tak jest o wiele wygodniej i mamy wolne ręce.

*Na dokumenty, portfel i karty kredytowe zabieramy saszetki, które możemy zawiesić na szyji ew. nerki na pasku. Kieszonkowcy są praktycznie w każdym kraju. Trzymaj więc ważne rzeczy  w bezpiecznym miejscu np. wewnętrznej kieszeni kurtki, w głębi torebki, kieszeni przedniej spodni a nie tej tylnej. W krajach gdzie jest bardzo dużo kradzieży noś saszetkę  schowaną pod bluzką wtedy nikt  jej nie urwie, bądź w saszetce  nerce na pasku.

Według nas odpowiednie przygotowanie to podstawa dobrego i bezpiecznego urlopu niezależnie od tego gdzie się wybierasz!  Poznawanie świata to piękna sprawa i wspaniała przygoda, wystarczy tylko odpowiednio się przygotować by wszystko było w porządku!